Wordpress Kurulumu


Günümüzde hızlı şekilde web sayfasını hazırlamak için kullanılan ücretsiz ve en popüler hazır uygulama hiç şüphesiz wordpress.

Wordpress in kendi resmi sitesinde https://wordpress.org/support/article/how-to-install-wordpress/ adresinde yayınlanıyor ancak php dersleri sitesi içerisinde bununla alakalı bilgi olmazsa ayıp olur =).

Wordpress Nasıl Kurulur ?

Öncelikle wordpress i kurmak için PHP ve Mysql/Mariadb nin kurulu olduğu bir sunucuya ihtiyacımız var. Bu sunucu kendi kişisel kullandığımız bilgisayar olabileceği gibi kiraladığımız bir hosting hizmetinden de faydalanabiliriz.

Hosting hizmeti demişken pek çok hosting yönetim panelinde wordpress kurulumunu gerçekleştireceğimiz araçların da mevcut olduğunu belirtmek istiyorum.

Wordpress İndirelim

Wordpress in güncel orjinal sürümünü indirmek için kendi sitesine gidelim https://wordpress.org/download

Benim bu yazıyı yazarken gördüğüm ekranı paylaşıyorum
Wordpress indirme download.

Şu an 6.1.1 sürümünü görünüyor "Download Wordpress 6.1.1" isimli butona tıklayarak wordpress-6.1.1.zip dosyasını indiriyorum. FTP aracılığı ile uzak sunucuda bulunan hosting üzerine yükleyecekseniz bu şekilde sunucuya atmanızı, sunucu üzerinde zip dosyasını açarak işlemlerinizi yapmanızı tavsiye ederim

Devam edelim