Programlama Dili ve Betik Dili Nedir ?

Dil Nedir ?

Dil, halk arasında bilinen tanımı ile insanların birbiriyle iletişim kurmaları için oluşturulmuş belli kurallara sahip sembol, ses ve telaffuzlardır. Dil yalnızca ağzımızdan çıkan seslere ait bir öge değil, alfabelerle gruplanmış sembollerle oluşturulan yazılar da dil sistemi içerisindedir. Bunun yanında el hareketleriyle de duyma yada ses çıkarma konusunda problem yaşayan kişiler iletişim kurabildikleri işaret dili vardır. Hatta görme engelliler için tasarlanmış Braille alfabesi ile de anlamlı cümleler oluşturulabilmekte.

Kısacası dil, bir ifadeyi bir kaynaktan alıcıya anlamlı iletilmesi için düzenlenmiş kurallar bütünüdür.

Elektronik cihazların arasında da kendi aralarında bazı işlevleri yerine getirebilmeleri için tasarlanmış düzenler vardır. Bir sensörün bir hareketi algılaması ile oluşturduğu mikro düzeydeki direnç yada anahtarlama işlemi de bu sensöre bağlı diğer komponent yada cihaza bir bilgi iletimidir.

Klavyenin bir tuşuna dokunurken ya da mouse ile yaptığımız bir tıklama bilgisayarımıza bir komut iletir ve gerekli işlemleri yaparak çıktıyı almamızı sağlar. Burada da parçaların arasında anlamlı bir dil bulunuyor ve bu dilin ismine makine dili diyoruz. İşletim sistemleri bizim komutlarımızı makine diline çevirerek donanıma ileterek işlevini yapmasını sağlar.

Dil adıyla bahsettiğimiz komut dizeleri bilgisayara belirli işlevleri yerine getirmesi için kullanılan emirler gibidir.

Bizim bahsettiğimiz dil