PHP phpinfo Fonksiyonu


phpinfo() fonksiyonu, PHP'de çalışan bir sunucunun çeşitli yapılandırma ayarlarını, eklentilerini ve diğer teknik bilgilerini görüntülemek için kullanılan bir fonksiyondur. Bu fonksiyon, PHP tarafından sunulan tüm sistem bilgilerini, eklenti bilgilerini, modül bilgilerini ve diğer teknik detayları içeren bir HTML sayfası oluşturur.

Bu bilgiler, PHP sunucusunun ne şekilde çalıştığını ve hangi ayarların yapıldığını gösterir. Örneğin, bu bilgiler arasında PHP versiyon numarası, sunucu yapılandırma ayarları, etkin PHP modülleri, sistem bellek limitleri ve dahil edilen dosyalar gibi bilgiler bulunabilir.

Fonksiyon Yapısı

phpinfo(int $flags = INFO_ALL): bool

$flags phpinfo fonksiyonu aracılığı ile görüntülemek istediğiniz yapılandırma ve ayar türlerini belirtebilirsiniz, eğer herhangi bir belirtme yapmazsanız varsayılan olarak INFO_ALL tanımlı olarak çalışır.


phpinfo Seçenek Listesi


INFO_GENERAL :

PHP sürümü, oluşturma tarihi, sunucu bilgileri, ortam ve daha fazlası hakkında bilgi görüntüler.

INFO_CREDITS :

PHP'de kullanılan geliştiriciler, katkıda bulunanlarhakkında bilgi görüntüler. Daha fazla detay için phpcredits() fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

INFO_CONFIGURATION :

php.ini dosya konumu ve çeşitli yapılandırma direktiflerinin değerleri ve PHP için yapılandırma ayarları hakkındaki bilgileri görüntüler.

INFO_MODULES:

Sürüm numaraları ve durum bilgileri ile birlikte PHP tarafından yüklenen modüller ve uzantılar hakkındaki bilgileri görüntüler.

INFO_ENVIRONMENT:

PHP'de $_SERVER, $_ENV ve $_REQUEST gibi ortam değişkenleri hakkında bilgi görüntüler.

INFO_VARIABLES:

Çerez ve oturum verileri de dahil olmak üzere PHP'de tanımlanan değişkenler hakkındaki bilgileri görüntüler.

INFO_LICENSE:

PHP Lisansı ve onun hüküm ve koşulları ile PHP lisansı hakkındaki bilgileri görüntüler.


Yukarıdaki seçeneklerden yalnızca birini değil birkaçını birlikte almak isterseniz "|" karakteri ile birleştirip görüntüleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak;

<?php
    phpinfo(INFO_CONFIGURATION | INFO_MODULES | INFO_LICENSE)
?>

Şeklinde 3 parametre belirterek, bu parametrelere ait çıktıları alabiliriz.


Dikkatli Olun !

phpinfo() fonksiyonu, sunucunun yapılandırmasını ve ayarlarını belirleme, hata ayıklama ve sunucu performansını analiz etme gibi birçok amaç için kullanılabilir. Ancak, güvenlik açısından bu fonksiyonun kullanımı tavsiye edilmez, çünkü bu bilgiler potansiyel saldırganlar için önemli bilgiler içerebilir.

Ayrıca, phpinfo() fonksiyonu genellikle sadece geliştirme ortamlarında kullanılır ve üretim ortamında kaldırılmalıdır, çünkü bu fonksiyonun açıkça sunucu bilgilerini paylaşması güvenlik açısından risk oluşturabilir.